Archives October 2021

Една минута откако настапи предизборниот молк, еден интернет портал го прекрши со известување во живо

Ноќта во петок кон сабота, на 30 октомври 2021, во првата минута по почеток на изборниот молк, еден интернет портал го прекрши изборниот молк, спротивно на Изборниот законик, известувајќи во живо на социјалните мрежи и на веб страницата за наводни активности за предизборен поткуп во Охрид. Во јавувањето во живо, две лица што објавуваат содржини

Read More


Што е изборен молк и како се регулира според законот?

На полноќ, меѓу петок и сабота, односно меѓу 29 и 30 октомври, настапува изборниот молк Точно на полноќ, меѓу петок и сабота, односно меѓу 29 и 30 октомври, настапи изборниот молк. Молкот трае до 19 часот, на денот кога се гласа во вториот круг од локалните избори (недела, 31 октомври). Тоа подразбира дека ширење на

Read More


Како да се пријават изборни нерегуларности во ЦИВИЛ?

ЦИВИЛ ги повикува своите набљудувачи и сите граѓанки и граѓани да пријавуваат изборни нерегуларности, вклучувајќи и кршење на изборниот молк, кој настапува на полноќ меѓу петок и сабота (29/30 октомври). Изборните нерегуларности како што се притисоци, поткуп, злоупотреби, проблеми со Избирачкиот список, кршење на изборниот молк, говор на омраза, односно сѐ што граѓанките и граѓаните

Read More


Данела Арсовска, 20 години успешен менаџер, а сега не e вистински сопственик на ниту една фирма?

На гостувањето во емисијата „Само интервју“ на 28.10.2021, кандидатката за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска потврди дека ја менаџирала спортската сала „Расадник“, откако и беше поставено новинарско прашање: „…имате ли вие некаква врска, или вашето семејство, со таа сала, ја имавте под концесија, дали вие ја менаџиравте?“   Иако Арсовска прво одговори дека поднела

Read More


Герасимовски: Пописот не е етно-политичка операција

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио интервју на Зоран Иванов со поранешен директор на Заводот за статистика, Дончо Герасимовски. Ова се дел од темите: Дискрепанцата меѓу избирачкиот и „статистичкиот“ список; Неславниот попис потопен од политиката во 2011-та година; Продолжената егзистенција на системот „од врадта до врата“; Авторитетот што ќе ја соопшти валидноста на пописот 2021.

Read More


„Кратки нозе“ #11: „24 часа.бг“ и други македонски портали, дезинформации за бугарската лична карта на Дан(и)ела Арсовска

Бугарскиот портал „24 часа“ објави дезинформација дека бугарската лична карта издадена на име на Даниела Арсовска не постои. Дезинформацијата ја пренесоа Инфомакс, Курир, Република, Плусинфо, Фактор и други македонски портали. Ова е само дел од случајот за бугарското државјанство на кандидатката за градоначалник на Скопје што го објави СДСМ, а кој со денови ја бранува

Read More


(М)оралното лажење е најстариот рецепт за губење избори

Не сум сигурен дали на ВМРО-ДПМНЕ, гледано во подолгорочен политички контекст, веќе ѝ одговара Данела Арсовска да победи на изборите за градоначалник на Скопје? Не за друго, некој ќе помисли дека начинот на надминување на проблемот со Бугарија е според рецептот сите да извадиме бугарски државјанства и да си ќутиме за тоа САШО ОРДАНОСКИ Во

Read More


Пенев: Еколошката агенда треба да биде на прво место

Слаѓан Пенев, од организацијата ФОРУМ, ЦСР, во своето обраќање на конференцијата „Зелено општество за сите“,  се осврна на заложбите на неговата организација за промена на менталитетот , кој има инпут кај граѓаните, но помалку кај власта, особено кај локалната самоуправа. Останавме да ги потсетуваме новите власти на зелените вредности, за жал многу наши соборци разочараа. Во

Read More


Истрефи: Треба да градиме зелено општество за сите во Западен Балкан, така ќе имаме поголема меѓусебна соработка, почитување

Астрит Истрефи од Балкан Форум, Косово, вели дека во Балканот нема мир туку има недостаток на војни. Тој ги истакна тензиите што се случија неодамна меѓу Србија и Црна Гора, како и меѓу Србија и Косово каде што имаше активирано и воени авиони и возила. Конференција „Зелено општество за сите“, 28 октомври 2021, Скопје. Не

Read More


Морачанин: Треба да има поголема координација меѓу централната и локалната власт во однос на заштита на животната средина

Лидерка на ДОМ, Маја Морачанин на конференцијата „Зелено општество за сите“, вели дека поголемиот дел од граѓаните под зелени вредности подразбираат заштитата на животната средина и климата. Но, зелени вредности се почитување на правото, антинационализмот, социјална правда, хуманост, солидарност… „Ние веќе почнавме да ги живееме климатските промени. Политичарите секогаш се правдаат дека немаат доволно финансиски средства.

Read More