Archives November 2021

Што донесоа резултатите од изборите?

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Како што вети, Заев понесе одговорност и поднесе оставка за лошиот изборен резултат. Без оглед дали го сакате или мразите овој човек, и овој потег него го крева неколку копја над тоа што сме го гледале вообичаено на македонскиот политички врв во овие 30 години.   Дали таа оставка и носи добро на

Read More


Дерала: Имаше сомнителен влез на пари – како општество сме во континуиран хибриден напад

Постизборно, гостин во Утрински брифинг беше Џабир Дерала, претседателна Цивил , која практично беше единствената организација која ги следи изборите Оценката на ДИК е дека изборите беа демократски, но опозицијата се пожали дека имало нерегуларности и покрај тоа што победата во поголемиот број општини беше нивна. -Ние како општество навикнавме што значи демократски избори. Изборите беа демократски

Read More


Изборен рапорт: Петта прес конференција на ЦИВИЛ на денот на изборите

„Заврши вториот изборен круг на локалните избори. Останува да се пребројат гласовите, некои ситни прегласувања, но гледано во целост, институциите организираа изборен процес кој може да се опише како демократски и слободен, но со низа административни слабости. Тоа што го одбележа изборниот процес во целост, го гледаме и во пресрет на вториот круг, само поизразено

Read More


Прасето пред Божик не се згои – Македонија е во политичка криза!

За поразот, несомнено, е најодговорен Зоран Заев. Но, тој и кога губи, како и кога победуваше, одржа „премиерна“ национална лекција што ќе се памти: ја честиташе победата на противниците, а потоа без траги на нерешителност, си поднесе оставка и од премиерската и од партиската претседателска функција – нешто што во демократска Македонија до сега не

Read More