Archives 2021

Изборниот пораз што го доживеа владејачката гарнитура е последица од мултифакторни болести

ТАЊА КАРМЗОВА КОСТИГЛИОЛА Новонастанатата ситуација на државната политичка сцена ми даде желба да го споделам моето видување кон овој пресврт. Во  неколку наврати критикував политички одлуки и изјави на премиерот Заев. Квантитативно, во исто толку наврати и го поддржав. Повеќепати бев разочарана од политичарот во него, но никогаш од човекот, што имав прилика да го

Read More


Колку време ѝ треба на пораката да допатува од задникот до главата?

Можеби е време одговорноста што несебично ја презема Заев врз себе за неуспехот, при формирањето на новата влада да ја споделат порамномерно сите во власта што се „извозија“ на него по 2017 година? Или заради тоа не ќе можат ни да состават нова влада што ќе трае две и пол години? САШО ОРДАНОСКИ Каква е

Read More


Даштевски против Даштевски во „Кратки нозе“: Што е електронско гласање?

Повеќе медиуми ја пренесоа оценката на претседателот на ДИК, Александар Даштевски, дека „Првите македонски избори со електронско гласање завршија успешно“.   Таков е на пример, насловот содржината на Сител од 1 ноември кој вели: Даштевски: Успешно завршија изборите, први со електронско гласање. Претходно, некои медиуми, како Скопје Инфо, известија за „фингерпринт“ апаратите како за „уреди за електронско

Read More


Министерот Шаќири жртва на фотошоп измама за наводен поткуп на гласови во Струга

Кампањата за локалните избори изобилуваше со црна пропаганда и многу дезинформации. Таков е случајот со дезинформацијата на порталот АлбМаниа за поткуп на гласови во Струга од страна на министерот Јетон Шакири, која потоа се ширеше вирално на социјалните мрежи.   На 21 октомври, порталот АлбМаниа објави содржина со наслов „Министерот од ДУИ, Јетон Шаќири, фатен

Read More


„Кратки нозе“ #12: Фотомонтирано купување гласови од министерот Шаќири, невистини за електронско гласање и за првата жена – градоначалник на Скопје

Во оваа 12-та епизода на „Кратки нозе“, откриваме дезинформации за наводно купување гласови во Струга од страна на министерот Јетон Шаќири. Ви откриваме и невистини за електронско гласање во земјава, како и за тоа која е прва-жена градоначалник на Скопје. Автор и водител: Петрит Сарачини Камера: Атанас Петровски Монтажа: Ариан Мехмети


Ги гласавте – гледајте!

Имаше Македонија можност да се „одлепи“ од своето лошо минато. Впечаток е дека таа можност е загубена. Сега сме, отприлика, некаде околу 2013-2014 година, како резултат на слободниот, демократски избор на граѓаните САШО ОРДАНОСКИ Оние кои мислеа дека со промената на градоначалниците и составот на советите во своите општини ќе се пробудат во градовите со

Read More


Црните пари во македонскиот политички циркус

Десантот за уривање на Зоран Заев успеа, на ред е владата. Како радикалната опозиција дојде до изборна победа, користејќи црни пари во кампањата, но и бројните слабости на институциите и власта? ЏАБИР ДЕРАЛА Ова е еден голем циркуски шатор во кој се одвива лоша претстава и во кој публиката се измешала со актерите, акробатите, дресираните

Read More


Сарачини: Работа на новинарот е да и каже на публиката која е вистината и кој лаже

Петрит Сарачини, уредник и автор на „Кратки нозе“, на завршната конференција „Зелено општество за сите“, во организација на ЦИВИЛ, во соработка со Фондацијата Хајнрих Бел истакна дека национализмот, во последно време во Македонија, не е толку видлив и брутален на медиумските екрани и печатените медиум, но добива видливост на социјаните мрежи како што се Твитер,

Read More


Цунамито помина, следува спасувачката мисија

Наеднаш, од „кога и како“, дилемата за демисијата на оваа Влада лесно може да „исклизи“ на теренот на „дали“? САШО ОРДАНОСКИ Утрото по изборите е секогаш попаметно отколку вечерта по нив. Резултатите ги видовме, честитките се испорачани, оставките депонирани. За учесниците во изборната трка и нивните штабови следуваше долга, непроспана ноќ, за секого од различни,

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #34: Изборниот процес слободен, но далеку од совршен, црни пари во кампања и политичка криза

По изјавата на премиерот Зоран Заев, дека поднесува оставка на премиерската позиција, Северна Македонија и официјално влегува во политичка криза со несогледливи последици. Изјавата доаѓа по изборниот пораз на СДСМ на локалните избори. Уредите добри, системот не профункционира Без оглед на неуморното инсистирање на првиот човек на ДИК дека се беше в ред и дека

Read More