ИЗБОРЕН РАПОРТ #9: Фејсбук, КОВИД-19, злоупотреби, фингерпринт и селекција на набљудувачите

Деветти ден и деветто издание на „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ во кое се застапени темите за падот на Фејсбук и реакцијата на шефот на Левица, за четвртиот насилен инцидент во кампањата, политичките злоупотреби на децата, препораките за заштита од КОВИД-19, фингерпринт апаратите и селекцијата на изборните набљудувачи на ЦИВИЛ. ПАДОТ НА ФЕЈСБУК И ШЕФОТ НА

Read More


„Кратки нозе“ #4: За „Скопје 2014“ од Латас, за Сорос и извидничкиот камп, за скринингот во училишта

Во ова издание, разоткриваме серија невистини од Драган Павловиќ Латас за проектот Скопје 2014. Откриваме и дезинформации дека Фондацијата на Сорос го финансирала спорниот камп на Првиот скопски извиднички одред, како и дека од деца во училишта се собира генетски материјал.   Автор и водител: Петрит Сарачини Камера: Атанас Петровски Монтажа: Ариан Мехмети


Граѓаните од Западен Балкан бараат од своите влади и ЕУ безвизни патувања

Неколку стотици граѓани од Западен Балкан потпишаа петиција со која ги повикуваат владите на земјите од Западен Балкан и лидерите на земјите -членки на Европската унија (ЕУ) да дејствуваат брзо во укинувањето на визниот режим и воспоставување слобода на движење за сите граѓани на Западен Балкан што патуваат во регионот и низ Шенген -зоната. Петицијата

Read More


Во навредливата кампања против Шилегов се вклучи и екс-пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, оперскиот пеач Дурловски

Навредлива кампања против актуелниот градоначалник на Град Скопје и кандидат на СДСМ за уште еден мандат Петре Шилегов, која предизвикува коментари со говор на омраза. Твитер профилот Миринда објави фотошопирана фотографија од Шилегов во која пишува „Пијаницата за Скопје“, со коментар „За кого не треба да гласате на избори“. Правниот експерт на ЦИВИЛ вели дека ова е невредлива

Read More


Изборен рапорт #4: Динамична, често некоректна кампања, но без случаи на притисоци и закани како во минатото

Четврти ден од официјалната изборна кампања за локалните избори. Партиите цврсто газат според своите агенди и ниту дождот не може да ги спречи да излезат на терен и да им се додворуваат на граѓанките и граѓаните, секој колку може и знае. Генерално, се бележи динамична, често некоректна кампања, но во голема мерка вообичаена изборна кампања.

Read More


Изборен рапорт (3): Борба на живот и смрт, лаги и навреди кон граѓанските организации, рокот за аплицирање во ЦИВИЛ истекува утре

РОКОТ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА КРАТКОРОЧНИ НАБЉУДУВАЧИ ИСТЕКУВА УТРЕ ВО 17 ЧАСОТ Утре, на 30 септември, во 17 часот, истекува рокот за пријавување на заинтересираните да станат краткорочни изборни набљудувачи на ЦИВИЛ. Конкуренцијата е висока, апликациите се квалитетни, така што одговорните за селекција имаат навистина тешка задача да ги одберат најдобрите. Сите што аплицирале ќе добијат одговор на

Read More


Изборен рапорт (2): Предвремените избори се шок за системот, ЦИВИЛ нотира и црна кампања

Иако беше најавено дека „Изборен рапорт“ ќе се емитува во понеделник, среда и петок, тимот на ЦИВИЛ одлучи да подготви вонредно издание. Следното издание на „Изборен рапорт“ ќе биде емитувано во живо веќе утре, 29 септември 2021, во 11:15 часот на Фејсбук страницата и Јутуб каналот на ЦИВИЛ. Став за најавите за можни предвремени парламентарни избори Предвремените избори се шок

Read More


Изборен рапорт на ЦИВИЛ (1): Независните кандидати немаат простор за маркетинг и дебата во медиумите

Во првото издание на „Изборен рапорт“, ЦИВИЛ им посака успешна и достоинствена кампања на сите кандидатки и кандидати, ги промовираше новите видео содржини и пренесе низа забелешки од независните кандидатки и кандидатки за функции во локалната власт на претстојните избори. „Изборен рапорт“ ќе се емитува во живо, в понеделник, среда и петок, со почеток во

Read More