„Кратки нозе“ #7: ММС, Вечер, Весник, Родина и Сашо Тасевски со дезинформации за Царовска, Грчева за Цивил, Лепа Брена во лажна реклама

Во оваа епизода на „Кратки нозе“, откриваме дезинформации и манипулации за изјава на Мила Царовска за печатените учебници. Ќе ви откриеме и дезинформација од Солза Грчева за наводна закана на ЦИВИЛ кон неа, а и дезинформации вон политиката, односно како Лепа Брена беше злоупотребена во рекламен текст за лек против паразити.   Автор и водител: Петрит

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #16: Родово базирана омраза, нефер распределба на медиумскиот простор, нови информации за мониторингот

Во живо од прес студиото на ЦИВИЛ, 12 октомври 2021, 13:00 часот ЦИВИЛ го следи изборниот процес и преку својата медиумска платформа на македонски, албански и англиски јазик. Како одговорна организација и одговорна медиумска платформа, ЦИВИЛ, без сензационализам и без трка по кликови и комерцијална добивка, придонесува изборниот процес да биде претставен на пристоен и достоинствен

Read More


Кандидатите за градоначалник на Скопје, за справување со национализмот, почитување на различностите, правична застапеност и заштита од дискриминација

Ги прашавме кандидатите за градоначалник на Град Скопје, Арбен Шаќири од коалицијата „Одлучно за промени“ на ЛДП и ДОМ, Ана Петровска од Зелен хуман град  и Петре Шилегов од коалицијата предводена од СДСМ, на кој начин во програмата за политичко и општествено делување се спротивставуваат на национализмот и се залагаат за почитување на мултикултурализмот и

Read More


Науновски: Коалицијата на Мицкоски со Села е нож во грбот на вмровското членство

Civil Press Studio – ИНТЕРВЈУ на Зоран Иванов со Тони Науновски Невладините, ЕУ вредностите, Преспанскиот, бугарската блокада, актуелната македонска партиска слика, изборниот епилог на локалните, се само дел од темите во овој ДИСТРИКТ. Интервју на Зоран Иванов со проф. д-р. Тони Науновски. камера: Атанас Петровски монтажа: Ариан Мехмети


Кржаловски, МЦМС: На изборите ќе нема јасен победник, но сите ќе прогласат победа

Изборната кампања финишира, а кандидатите се растрчани по општините испраќајќи ги нивните финални пораки до гласачите. За квалитетот на кампањата на партиите, за независните кандидати и листи, за борбата меѓу две големи мултиетнички коалиции која за првпат се случува во земјата, за очекувањата од изборниот ден и резултатите, во Цивил Прес студио разговараме со Александар

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #15: Црна кампања и родово базирана омраза, повреда на правото на глас, кршење на мерките за заштита од КОВИД-19 и важни информации за ЦИВИЛ-ните активности

Во денешното издание на Изборен рапорт зборуваме за повреда на правото на глас за болните од КОВИД-19, црна кампања и родово базирана омраза, кршење на мерките за заштита од КОВИД-19 и неколку важни информации за ЦИВИЛ-ните активности. ПОВРЕДА НА ПРАВОТО НА ГЛАС ЗА БОЛНИТЕ ОД КОВИД-19 Сите граѓанки и граѓани со право на глас што

Read More


Курир, Нетпрес и Мицкоски со „кратки нозе“ за палење книги во Прилеп

Фејсбук страницата „Скандал“ на 8 октомври објави видео во кое се тврди дека „Лудата власт во Македонија, на чело со Мила Царовска и Заев, фрла учебници во трактор и потоа ги носи на депонија.“ Ова видео потоа беше објавено и од порталите Курир и Нетпрес, но со наслови во кои се вели дека власта пали

Read More


„Европо курво“

АЛЕКСАНДАР ШОЉАКОВСКИ Го позајмувам како наслов графитот што се појави, чинам во времето на Лисабонската декларација, пред безмалку триесет години. Доживувањето на Европа по толку децении е речиси исто со многу нијанси. Едно е јасно: за разлика од граѓанството, политичарите во најголем број случаи (не јавно) не беа вистински наклонети кон европското поврзување, интегрирање. Притоа

Read More


Во недела историјата, сепак, ќе ни чукне на врата

По неделните локални избори ќе видиме дали политичките околности во Македонија ќе тргнат кон поголема стабилност или кон растечка политичка неизвесност. За тој правец да биде што поуверливо утврден, важно е што повеќе гласачи во Македонија, во беспрекорно демократско гласање, изборно да ја искажат својата волја САШО ОРДАНОСКИ Веста што вчера пристигна од Софија е

Read More


„Кратки нозе“ #6: Мицкоски и Милошоски за падот на романската влада, Курир, Нетпрес и Мицкоски за палење книги, Петровска за гасоводот

Во 6-тото издание на „Кратки нозе“, откриваме дезинформации на Христијан Мицкоски, Антонио Милошоски и ВМРО-ДПМНЕ за падот на романската влада. Ќе ви откриеме и дезинформации за палење на учебници во Прилеп, како и за наводна неповрзаност на кандидатката за скопски градоначалник Ана Петровска со гасоводот што поминува низ Парк-шумата Водно. Автор и водител: Петрит Сарачини Камера: Атанас

Read More