Цунамито помина, следува спасувачката мисија

Наеднаш, од „кога и како“, дилемата за демисијата на оваа Влада лесно може да „исклизи“ на теренот на „дали“? САШО ОРДАНОСКИ Утрото по изборите е секогаш попаметно отколку вечерта по нив. Резултатите ги видовме, честитките се испорачани, оставките депонирани. За учесниците во изборната трка и нивните штабови следуваше долга, непроспана ноќ, за секого од различни,

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #34: Изборниот процес слободен, но далеку од совршен, црни пари во кампања и политичка криза

По изјавата на премиерот Зоран Заев, дека поднесува оставка на премиерската позиција, Северна Македонија и официјално влегува во политичка криза со несогледливи последици. Изјавата доаѓа по изборниот пораз на СДСМ на локалните избори. Уредите добри, системот не профункционира Без оглед на неуморното инсистирање на првиот човек на ДИК дека се беше в ред и дека

Read More


Што донесоа резултатите од изборите?

ПЕТРИТ САРАЧИНИ Како што вети, Заев понесе одговорност и поднесе оставка за лошиот изборен резултат. Без оглед дали го сакате или мразите овој човек, и овој потег него го крева неколку копја над тоа што сме го гледале вообичаено на македонскиот политички врв во овие 30 години.   Дали таа оставка и носи добро на

Read More


Дерала: Имаше сомнителен влез на пари – како општество сме во континуиран хибриден напад

Постизборно, гостин во Утрински брифинг беше Џабир Дерала, претседателна Цивил , која практично беше единствената организација која ги следи изборите Оценката на ДИК е дека изборите беа демократски, но опозицијата се пожали дека имало нерегуларности и покрај тоа што победата во поголемиот број општини беше нивна. -Ние како општество навикнавме што значи демократски избори. Изборите беа демократски

Read More


Изборен рапорт: Петта прес конференција на ЦИВИЛ на денот на изборите

„Заврши вториот изборен круг на локалните избори. Останува да се пребројат гласовите, некои ситни прегласувања, но гледано во целост, институциите организираа изборен процес кој може да се опише како демократски и слободен, но со низа административни слабости. Тоа што го одбележа изборниот процес во целост, го гледаме и во пресрет на вториот круг, само поизразено

Read More


Прасето пред Божик не се згои – Македонија е во политичка криза!

За поразот, несомнено, е најодговорен Зоран Заев. Но, тој и кога губи, како и кога победуваше, одржа „премиерна“ национална лекција што ќе се памти: ја честиташе победата на противниците, а потоа без траги на нерешителност, си поднесе оставка и од премиерската и од партиската претседателска функција – нешто што во демократска Македонија до сега не

Read More


Една минута откако настапи предизборниот молк, еден интернет портал го прекрши со известување во живо

Ноќта во петок кон сабота, на 30 октомври 2021, во првата минута по почеток на изборниот молк, еден интернет портал го прекрши изборниот молк, спротивно на Изборниот законик, известувајќи во живо на социјалните мрежи и на веб страницата за наводни активности за предизборен поткуп во Охрид. Во јавувањето во живо, две лица што објавуваат содржини

Read More


Што е изборен молк и како се регулира според законот?

На полноќ, меѓу петок и сабота, односно меѓу 29 и 30 октомври, настапува изборниот молк Точно на полноќ, меѓу петок и сабота, односно меѓу 29 и 30 октомври, настапи изборниот молк. Молкот трае до 19 часот, на денот кога се гласа во вториот круг од локалните избори (недела, 31 октомври). Тоа подразбира дека ширење на

Read More


Како да се пријават изборни нерегуларности во ЦИВИЛ?

ЦИВИЛ ги повикува своите набљудувачи и сите граѓанки и граѓани да пријавуваат изборни нерегуларности, вклучувајќи и кршење на изборниот молк, кој настапува на полноќ меѓу петок и сабота (29/30 октомври). Изборните нерегуларности како што се притисоци, поткуп, злоупотреби, проблеми со Избирачкиот список, кршење на изборниот молк, говор на омраза, односно сѐ што граѓанките и граѓаните

Read More


Данела Арсовска, 20 години успешен менаџер, а сега не e вистински сопственик на ниту една фирма?

На гостувањето во емисијата „Само интервју“ на 28.10.2021, кандидатката за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска потврди дека ја менаџирала спортската сала „Расадник“, откако и беше поставено новинарско прашање: „…имате ли вие некаква врска, или вашето семејство, со таа сала, ја имавте под концесија, дали вие ја менаџиравте?“   Иако Арсовска прво одговори дека поднела

Read More