ИНФОРМАЦИСКИ ХАОС: Латас продолжува неказнето да поттикнува омраза кон „соросоидите“

ЖАРКО ТРАЈАНОСКИ Четири години по неславниот крај на „Стоп операција Сорос“ и повикот на Груевски за „десоросоизација“ на земјата, што беше дел од радикализацијата на поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ која го продуцираше насилството во Собранието на 27 април 2017-та, повторно сме сведоци на медиумски говор кој поттикнува омраза кон тнр. „соросоиди“ од страна на Драган Павловиќ

Read More


„Кратки нозе“ #5: Прес24 за предизборна анкета, Сител за кандидатите и Скопскиот маратон, Перо Камиказа за Скопскиот саем

Во 5-тата епизода на „Кратки нозе“, откриваме манипулации со предизборна анкета објавени на порталот Прес 24. Ќе ви откриеме и дезинформации за кандидатите за градоначалник на Скопје и скопскиот маратон на ТВ Сител, како и невистинити предизборни ветувања од кандидатот Петар Георгиевски-Камиказа.   Автор и водител: Петрит Сарачини Камера: Атанас Петровски Монтажа: Ариан Мехмети


Е, па, добро, ќе се гушкаме со Србите, Албанците и Грците!

Не ми е за друго, ѝ го расипаа Бугарите среќното и долговечно заминување на Меркел во политичка пензија САШО ОРДАНОСКИ Некако вообичаено, изјавата на госпожа Ангела Меркел на Брдо кај Крањ треба да се земе како најверодостојно толкување на проблемот на ЕУ и на Западниот Балкан со Бугарите: „Се надевам дека проблемите ќе бидат надминати.

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #11: Случај на злоупотреба на службената положба, црната кампања продолжува, апел за медиумска застапеност и родова еднаквост

Во денешното издание на „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ (7 октомври 2021), се известува за случај на злоупотреба на службената положба, злоупотреба на децата, црна кампања, говор на омраза врз родова основа и неколку препораки на ЦИВИЛ за потребата од медиумските простор за сите подеднакво. Воедно, ЦИВИЛ констатира и силна доминација на мажите и во овој

Read More


„Лузната“ на Филипче останува на „лицето“ на Заев

Доаѓањето на Заев на власт во државата пред четири години имаше секакви, но и истакнати „морални“ причини. Неговото ветување, меѓу другото, беше и дека ќе го врати моралот во државата, откако тој сосема „испари“ низ практиките на владеењето на Никола Груевски и голем дел од неговите соработници кои се и сега едни од најсилните „морализатори“

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #10: Војна на зборови, злоупотреби на службената положба, важни најави од ЦИВИЛ

Во десеттото издание на „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ, Џабир Дерала ги сподели најновите наоди и анализи на организацијата што произлегуваат од долгорочниот мониторинг на изборниот процес. Воедно, за јавноста, а особено за набљудувачите, соработниците и членството на организацијата, беа споделени неколку важни информации и најави. КОНТАМИНАЦИЈА НА ЈАВНАТА КОМУНИКАЦИЈА Одлуката на премиерот Зоран Заев да не

Read More


Конечно дојде времето да му се плашиме на Апасиев!

Хух! Добро е, го преживеавме предизборниот викенд-митинг на Перо Камиказа и Левица – но, не за долго: крв има да се лее по скопските калдрми кога Апасиев ќе дојде на власт САШО ОРДАНОСКИ Насловот на овој текст е директната порака од „најдобриот говор во историјата на локалните избори“ (како што го оценува неговиот Агитпроп): Апасиев

Read More


ИЗБОРЕН РАПОРТ #9: Фејсбук, КОВИД-19, злоупотреби, фингерпринт и селекција на набљудувачите

Деветти ден и деветто издание на „Изборен рапорт“ на ЦИВИЛ во кое се застапени темите за падот на Фејсбук и реакцијата на шефот на Левица, за четвртиот насилен инцидент во кампањата, политичките злоупотреби на децата, препораките за заштита од КОВИД-19, фингерпринт апаратите и селекцијата на изборните набљудувачи на ЦИВИЛ. ПАДОТ НА ФЕЈСБУК И ШЕФОТ НА

Read More


„Кратки нозе“ #4: За „Скопје 2014“ од Латас, за Сорос и извидничкиот камп, за скринингот во училишта

Во ова издание, разоткриваме серија невистини од Драган Павловиќ Латас за проектот Скопје 2014. Откриваме и дезинформации дека Фондацијата на Сорос го финансирала спорниот камп на Првиот скопски извиднички одред, како и дека од деца во училишта се собира генетски материјал.   Автор и водител: Петрит Сарачини Камера: Атанас Петровски Монтажа: Ариан Мехмети


Граѓаните од Западен Балкан бараат од своите влади и ЕУ безвизни патувања

Неколку стотици граѓани од Западен Балкан потпишаа петиција со која ги повикуваат владите на земјите од Западен Балкан и лидерите на земјите -членки на Европската унија (ЕУ) да дејствуваат брзо во укинувањето на визниот режим и воспоставување слобода на движење за сите граѓани на Западен Балкан што патуваат во регионот и низ Шенген -зоната. Петицијата

Read More